Hingst


Om mindre än två veckor drar Bruksprovet 2017 igång. Här finns listan över de anmälda hingstarna.
3-åriga hingstar
1. Balousino 04-14-3088 e.Balou du Rouet u.Venedig VS e.Cassini II
Uppfödare: Vanessa Schockemöhle
Ägare: Paul Schockemöhle Pferdehalt. GmbH
2. Baloé Hp (SWB) 04-14-2684 e.Balou du Rouet u.Unta e.Clearway
Uppfödare: Malin Carlsson Hipparion HB
Ägare: Malin Carlsson Hipparion HB
3. Bendor F (SWB) 04-14-2957 e.Cornettino Ask u.Boniki e.Numero Uno
Uppfödare: Eva Gudmundsson
Ägare: Eva Gudmundsson
4. Bioritmo (SWB) 04-14-1675 e.Floricello u.Genua for U (SWB) e.Ampere
Uppfödare: Mats Eriksson
Ägare: Mats Eriksson
5. Camper E (SWB) 04-14-2274 e.Ampere u.Camü E (SWB) e.Münchhausen
Uppfödare: Kicki Månsson
Ägare: Kicki Månsson
6. Carpenter 04-14-3086 e.Cormint u.Libelle XI e.Cor de la Bryere
Uppfödare: Hans Werner Trost
Ägare: Holsteiner Verband/ Hippo Essentia AB
7. Demand (SWB) 04-14-1777 e.Ampere u.Delight (F. 2) (SWB) e.Don Schufro
Uppfödare: Per-Arne Persson
Ägare: Per-Arne Persson
8. Don Furitello 04-14-3087 e.Fürstenball u.Sibiola e.Sir Donnerhall I
Uppfödare: Gestüt Lewitz
Ägare: Paul Schockemöhle Pferdehalt. GmbH
9. First Love 04-14-3090 e.Fürstenball u.Katana e.Samarant
Uppfödare: Carsten Nordbruch
Ägare: J.S Dressage
10. Formalin (SWB) 04-14-1956 e.Floricello u.Synovia (36) (SWB) e.D-Day
Uppfödare: Lennart Nyström
Ägare: Hannell Dressage Stable AB
11. Jairo BM 04-14-3078 e.Charmeur u.Ryanda e.Belisar
Uppfödare: J.P. Mom
Ägare: 2M2 Horses i Båstad AB
12. Just So Especiale 04-14-3091 e.Entertainer u.Cha Cha Cha Special e.Vittoria
 Uppfödare: C.M.L Delissen-Verstappen o G.J.W.
13. Philippe (SWB) 04-14-2678 e.Balou du Roet u.Caramelle e.Cassini ll
Uppfödare: Nissekalle Gustafsson, Hanna Larsson
Ägare: Nissekalle Gustafsson, Hanna Larsson
14. Touch Me Too M&M (SWB) 04-14-1988 e.Diamantino VDL u.Samantha C (SWB) e.Dammen
Uppfödare: M & M Stable
Ägare: M & M Stable
15. Valentino 04-14-3084 e.Vivaldi u.Kirdana e.Donnerschwee
Uppfödare: Henry Grosse Macke
Ägare: Johan Ifverson
16. Valentino (SWB) 04-14-2214 e.Diamantino VDL u.Vitra (SWB) e.Careful
Uppfödare: Tina Petersson-Lind
Ägare: Tina Petersson-Lind
17. Zam F (SWB) 04-14-2900 e.Conthargos u.Zamora e.Ephebe For Ever
Uppfödare: Eva Gudmundsson
Ägare: Eva Gudmundsson
58. Jupiler 04-14-3093 e. Etoulon VDL u. Ekamalve-Olt e. Diarado
Uppfödare: J.H.G. Olthof & J. Zwang
Ägare: Blädde Gård
4-åriga hingstar
18. Aideean (SWB) 04-13-1211 e.Ampere u.Dee Dee (SWB) e.Dionysos
Uppfödare: Virpi Larsson
Ägare: Bengt Nilsson
19. Americano GJ (SWB) 04-13-2881 e.Black Coffee (SWB) u.Verole e.Obelisk
Uppfödare: Gustaf Johansson
Ägare: MG Dressage AB
20. Avicii Tau (SWB) 04-13-1565 e.Ampere u.Doniazade Tau (2) (SWB) e.Don Romantic
Uppfödare: Görel Nyman
Ägare: Görel Nyman och Jonas Johnson
21. CCStud's Iguazu (SWB) 04-13-1167 e.Monte Bellini u.Ageunerin VDL e.Montreal
Uppfödare: D. Carlberg & Son Intressenter AB
Ägare: D. Carlberg & Son Intressenter AB
22. Conde Nord 04-13-3197 e.Charmeur u.Hekube Nord e. Hohenstein
Uppfödare: Vibeke Björn Rasmussen
Ägare: Gunnarlunda Stallions AB
23. Copycat 04-13-2950 e.Comme il Faut u.Whoopy Goldberg e.Wogenbrecher
Uppfödare: Johannes Rüter
Ägare: Gränsbo Stuteri o Johan Ifverson
24. Fidelito 04-13-3199 e.Fidertanz u.Rubi-Nora e.Blue Hors Don Romantic
Uppfödare: Konrad Emke
Ägare: Gunnarlunda Stallions AB
25. Fiorello (SWB) 04-13-1969 e.Floricello u.Dilissima (SWB) e.Topaasch
Uppfödare: Josefine Lunn/Stall Cavell
Ägare: Josefine Lunn/Stall Cavell
26. I'm Very Special F 04-13-2942 e.I'm Special de Muze u.Valerie e.Guidam
Uppfödare: Eva Gudmundsson
Ägare: Eva Gudmundsson
27. Ike 04-13-3001 e.Zavall VDL u.Eldina II-S e.Carthino Z
Uppfödare: G.P.J. Vossen
Ägare: Lena Zeiloth och Victoria Almgren
28. Incanto VDL (ex Ikarov) 04-13-3201 e.Kannan u.Donnalina e.Indoctro
Uppfödare: Gebr. Lohuis
Ägare: VDL Stud
29. Indy Car 04-13-3196 e.Emilion u.Lirasinaa e.Nimmerdor
Uppfödare: J. Kroes
Ägare: Stable Millegarne AB
30. Ipanema CC 04-13-2791 e.Verdi u.Alliance e.Chin Chin
 Uppfödare: D. Carlberg & Son Intressenter AB
Ägare: D. Carlberg & Son Intressenter AB
31. Ironman H 04-13-3042 e.Bordeaux u.Zartina e.Rousseau
Uppfödare: J.A.M Hurkmans
Ägare: Ucas AB
32. Kannatol 04-13-2965 e.Kannan u.Stalognia e.Stakkatol
Uppfödare: Gestüt Lewitz
Ägare: Paul Schockemöhle Pferdehalt.
33. Mr Vain GJ (SWB) 04-13-2347 e.Diarado u.La Ghazzi Rose (40) (SWB) e.Lavirco
Uppfödare: Gustaf Johansson
Ägare: Gustaf Johansson
34. Obama SN (SWB) 04-13-2583 e.Johnson u.Ceazanne (F. 3) (SWB) e.Rosevelt
Uppfödare: Sanna Nilsson Dressyr AB
Ägare: Sanna Nilsson Dressyr AB
35. Stay-Hot 04-07-4170 e.Stedinger u.Cascada e.Blue Hors Hotline
Uppfödare: O.E. Dragman
Ägare: Maria Tidstrand AB
36. Valentino Rossi (SWB) 04-13-1905 e.Vivaldi K u.Rozita (F. 5) (SWB) e.Robin Z
Uppfödare: Fredrik Johansson
Ägare: Fredrik Johansson
37. Zayn A Malik (SWB) 04-13-1717 e.Zuidenwind 1187 u.Donnerfee 04992301 e.Donnerhall
Uppfödare: Göran Allberg
Ägare: Bengt Nilsson
5-åriga hingstar
38. Cayenne de Clarence 04-12-3587 e.Baloubet du Rouet (SF) u.Lipton de Roye (SF) e.Alfa d'Elle (SF)
Uppfödare: Rene Marcotte
Ägare: Lövsta Stuteri AB
39. Conthallon Rouge 04-12-3220 e.Conthargos u.Jesabelle de Baugy (SF) e.Papillon Rouge (SF)
Uppfödare: Gestüt Lewitz
Ägare: Lövsta stuteri
40. Dragon Welt 04-12-3217 e.Dancier u.Weltmarja e.Weltmeyer
Uppfödare: Pernilla Svensson
Ägare: Tullstorp Dressage Stable AB
41. Harlem D 04-12-3419 e.Vivaldi u.Dorina e.Donnerhall
Uppfödare: J.C.M. Derikx
Ägare: Stall Säthälla AB
42. Quintet 04-12-3589 e.Quintender u.So Nice P e.Stakkato
Uppfödare: Ib Kirk
Ägare: PS Flyinge & Partners AB
43. Sputnik RAA (SWB) 04-12-1471 e.Starkko u.Kamilla I e.Calgary
Uppfödare: Maria Leijon
Ägare: Maria Leijon
 44. Star Quality GJ (SWB) 04-12-3204 e.Bretton woods u.Machabe (23) (SWB) e. Master (SWB)
Uppfödare: Gustaf Johansson
Ägare: Elise Fredriksson och MG Dressage AB
45. Taloubet Star RAA (SWB) 04-12-1597 e.Taloubet K Z u.Contina RAA (SWB) e.Contendro
Uppfödare: Maria Leijon
Ägare: Maria Leijon
Prestationshingstar
46. Crusader Ice (SWB) 04-11-2172 e.Cabachon u.Tarusa e.Corland
Uppfödare: Thina Stigsson
Ägare: Ing-Marie och Lina Klänge
 47. Vinnio II W Z 04-10-4080 e.Verdi u.Zinnia W Z e.Zandor Z
Uppfödare: Tim Windericks
Ägare: Olivia Borén
Direktkvalificerade hingstar
48. Casanova Hästak 04-13-3045 e.Cosmeo u.Diana e.Diamant de Semilly
Uppfödare: Carsten Carstensen
Ägare: Hästak AB
49. Cooper vd Heffinck 04-04-4859 e.Caretino u.Erle e.Landlord
Uppfödare: Hinnerk Clausen
50. Don Juan's Duvetico 04-12-3584 e.Don Juan de Hus u.Distelqueen e.Davignon I
Uppfödare: Carmen Friesleben
Ägare: Charlotte Haid
51. For Laubry (ex Laertes vd Donkhoeve) 04-11-4296 e.For Passion D'Ive Z ue.Quorum de Laubry e.Quorum de Laubry
Uppfödare: Gustaaf Quintelier
Ägare: Paul Schockemöhle Pferdehalt. GmbH
52. Görklintgårds Quinto 04-11-3929 e.Quaterback u.Görklintgårds Keira e.Sunny Boy
Uppfödare: Jörgen Ravn
Ägare: Dan Nordenberg
53. Hervé d'Ive VDL e.Vigo d'Arsouilles u. e.Indoctro
Uppfödare: Isabelle van Eeckhout
Ägare: VDL Stud
54. Orlando 04-96-5065 e.Heartbreaker u.I. Nefista vd Ruitershoeve e.Darco
Uppfödare: A.I. de Vetter och D. D'Haese
55. Romeo 04-12-3588 e.Blue Hors Romanov u.Wolke JM e.Wolkentanz
Uppfödare: Johann Martens
Ägare: Equistallions ApS
56. Zafferano (SWB) 04-13-1895 e.Zaladin MI u.Baby Doll (SWB) e.Bernstein
Uppfödare: Verbena AB
Ägare: Verbena AB

Kommentarer

Populära inlägg